نشانی: اتوبان تهران ـ کرج، خروجی شهرک گلستان، خیابان کوهک، خیابان نسیم ششم، دومین فرعی سمت چپ، روبه‌روی بوستان شقایق

با مدیریت خانم فاطمه محبعلی

تلفن پذیرش: ۰۹۱۲۸۱۹۰۵۷۲ | ساعت تماس: از ۹ صبح تا ۸ شب

درمان

مراکز بهبودی اقامتی میان مدت به مراکزی اطلاق می گردد که توسط اشخاص حقوقی (تشکل ها و سازمان های غیر دولتی که در راستای اهداف سلامت و خدمات اجتماعی و سم زدایی و بازتوانی معتادان سوء مصرف کننده مواد فعالیت می کنند و در اساسنامه آنها به فعالیت های درمان، بازتوانی یا بهبودی اشاره شده باشد) تشکیل می گردند و این مراکز با کسب مجوز از سازمان بهزیستی و تحت نظارت آن به صورت اقامتی میان مدت فعالیت می نمایند.

روش درمانی مرکز «یک برنامه مشارکتی بهبودی گروهی، از ناخوشی اعتیاد و عوارض روانی، معنوی، عاطفی و فکری آن، با استفاده از گروههای همتا، به کار گیری فلسفه 12 قدمی و بهره گیری از مکانیزم گروه شبه خانواده است که به بازسازی ساختار شخصیت کاذب فرد معتاد از طریق آموزش اصول و مهارت های زندگی فردی و اجتماعی می پردازد. این روش به عنوان الگویی بومی در طبقه بندی روش های درمانی غیر دارویی قرار دارد که به شکل پرهیز از مصرف هرگونه ماده مخدر صورت می گیرد.

رویکرد اصلی مرکز بهبود گستران همگام ( کمپ بانوان ) بر مشارکت گروههای همتا و خودیار (افراد بهبودیافته) متمرکز است و خدمات آن توسط این افراد ارائه می شود. این مرکز با داشتن پزشک، روانشناس و مددیار اعتیاد و مددیار خانواده دوره دیده مورد تائئی و ارائه خدمات تخصصی به بیماران، بصورت کاملا حرفه ای و با داشتن ساختار تعریف شده اقدام به درمان بیماران می نماید.

برنامه درمانی ارائه شده در مرکز اقامتی بهبودی میان مدت بهبود گستران همگام ( کمپ بانوان ) به روش درمان غیردارویی و تحت نظر پزشک، روانشناس و مددیار اعتیاد و خانواده انجام می گیرد. در این روش با درنظر گرفتن تمامی جنبه های بیماری اعتیاد ( جسمی، روانی و روحی) در دوره ای 21 روزه (قابل تمدید به دوره های بیشتر)، بر روی بیمار درمان صورت می گیرد.

با در نظر گرفتن اینکه جنبه جسمی این بیماری کوتاه مدت بوده و پس از گذشت دوره ای کوتاه قابل درمان است، بیشترین کار درمانی بر روی جنبه های روانی و روحی بیماری متمرکز می باشد. با برگزاری کلاسهای آموزشی و مشاوره های فردی و گروهی در کنار بازتوانی جسمی بیمار در طی دوره بستری، فرد بهبودیافته پس از ترخیص، آماده زندگی بدون مصرف مواد مخدر در کنار خانواده و جامعه می شود و با آموزش های صورت گرفته آگاهی فرد در زمینه چگونه پاک ماندن و سالم زندگی کردن افزایش می یابد و در تنیجه مانایی درمان ماندگاری بسیار بیشتری دارد.

با توجه به اینکه محیط درمان نقش بسیار مهم و ویژه ای در درمان دارد، مرکز بهبود گستران همگام ( کمپ بانوان ) با لحاظ کردن نقش اثرگذار محیط در درمان اعتیاد توانسته است در این حیطه یکی از موثرترین مراکز اقامتی میان مدت دارای مجوز را در تهران راه اندازی نماید و با دراختیار داشتن مدرنترین و پیشرفته ترین امکانات رفاهی، از این لحاظ از معدود مراکز درجه یک مورد تائید سازمان بهزیستی کشور است.

درمان بیماران و سیر بهبود ایشان عموما با علائم محدودیت از مصرف مواد آغاز می گردد که حدودا این مرحله ۱ هفته بطول می انجامد. در این مرحله فرد از مصرف بر گونه مواد مخدر و یا محرک خودداری میکند و خود هر آنچه را که تا آن زمان مصرف میکرده احساس می کند. او تا آن روز چیزی دانسته که او را درگیر خود کرده بوده است.

مواد محرک یا مخدر به عنوان عاملی که نیازهای اساسی او را تا آن زمان تامین کرده است. خلائی در او به وجود می آورد. سرویس دهنده او در طول دوره کناره گیری یا پرهیز از هر گونه قضاوت و بدون چشم داشت و با عشق با او رفتار کرده و به او توجه کرده است. این نزدیکترین و کامل ترین نوع تجربه ای است که مریض تا آن هنگام از توصیف عشق خداوند به بندگانش داشته است.

سرویس دهنده او نه از روی ترس و نه به خاطر خواسته یا انظاری این کار را انجام میدهد، که ما نام آن را عشق بلا عوض گذشته ایم. فرد تازه وارد تحت تاثیر این رفتار با سرویس دهنده خود اخت میگردد و باورهای سرویس دهنده که خود متحول شده است به عنوان الگو موفق مورد قبول تازه وارد قرار میگیرد.

پس از دوره کناره گیری یا پرهیز اولیه دوستان تازه وارد به بخش آسایشگاه منتقل شده و در فضای گروهی که قبل از ایشان وارد چرخه درمان شده اند قرار میگیرند.

با توجه به اینکه نداشتن نازم و برنامه و بی انگیزگی عمل کردن در زندگی بیماران اعتیاد یکی از عوامل اصلی عدم توانایی آنان در حفظ ماندگار بهبود محسوب میگردد، در برنامه های مرکز اقامتی آوای میعاد رهایی نازم و ساختار بخشی به صورت روزمره رهجویان را در مسیر بازسازی و مسؤولیت پذیری و تربیت ذهن و بدن قرار میدهد.

در ضمن برای عده ای از رهجویان که نیاز به درمان های تخصصی بیماری های همراه دارند نیز ارجاع به متخصصین امر در برنامه ها در نظر گرفته میشود.

جلسات آموزشی (شناخت درمانی)

مهارت های اولیه بهبودی (پیشگیری از لغزش)

مهارت های زندگی و ماتریکس رفتاردرمانی و انگیزشی

مداخلات پزشکی و روانپزشکی

مشاوره

مشاوره بررسی بیماران توسط مددیار اعتیاد جهت شناخت موانع درمان و شناخت منابع حمایتی سالم برای ایشان جهت جلوگیری و پیشگیری از لغزش بیمار

مشاوره فردی با اعضاء خانواده بیماران توسط مددیار خانواده جهت شناخت موانع درمان در چهارچوب ارتباطات و پیدا کردن خطوط خشونت در بین اعضاء خانواده و شیوه تأثیرگذاری فرد بیمار بر سایر اعضا و ابداع شیوه مقابله مناسب با آن

مشاوره گروهی (خانواده و بیمار)

مشاوره هم زمان با اعضاء خانواده و بیمار با حضور مددیار خانواده و مددیار اعتیاد جهت اطلاع روابط بین فرد بیمار و اعضاء خانواده و تهیه برنامه زمان­بندی شده درمانی برای استفاده جداگانه اعضاء خانواده و فرد بیمار پس از ترخیص

آموزش رهجو

رهجویان در دوره اقامت خود در کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی آموزش های اولیه بهبودبر و زندگی مانند موارد ذیل را دریافت میکنند

  • آشنایی با تاثیر مواد مخدر و محرک بر عمل کرد مغز و سیستم عصبی
  • آشنایی با چرخه مصرف
  • آشنایی با بر انگیزاننده های مصرف
  • مهارت ارتباط موثر
  • مهارت جرات مندی
  • مهارت حال مساله

آموزش خانواده

به عقیده ما ریشه ی بیماری اعتیاد در بیماری عدم وابستگیست. بستر بیماری عدم وابستگی در خانواده است، لذا درمان همزمان خانواده و بیماری ناگزیر مینماید.

برای اکثر معتادان، به خصوص معتادان محرکی (متامفتامین یا شیشه) لغزش و بازگشت به مصرف پس از سپری دوره ترک یک واقعیت به حساب میاید.

به همین سبب آموزش اعضاء خانواده بهترین تضمین برای داشتن آمادگی برخورد با بیماران اعتیاد، چه در حالت مصرف و چه در حالت پرهیز میباشد.

خانواده درمانی به سلامت و تقویت عاطفی، روانی و معنوی خانواده کمک میکند تا رهجو توانایی یافتن نگرشی بهتر به کلیه مسائل زندگی را پیدا کند.

گالری تصاویر

دی ان ان